14. Festiwal Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi


 

program imprez (pdf)

Temat: Ciemniej, ale czy oszczędniej? 

Blok tematyczny: Technika i technologia w życiu człowieka  

Rodzaj imprezy:  wykład    
Data:  10.04.2014    
Godzina rozpoczęcia:  10:10    
Godzina zakończenia:  10:30    
Opis imprezy:

Jeszcze przed wejściem w życie zakazu wprowadzania do obrotu tradycyjnych żarówek głównego szeregu, na rynku pojawiła się szeroka oferta proponowanych zamienników. Z każdym rokiem staje się ona coraz bogatsza. Do niedawna głównym mankamentem zintegrowanych świetlówek kompaktowych oraz źródeł LED stosowanych w gospodarstwach domowych, był problem zastosowania ich w obwodach z zainstalowanymi regulatorami natężenia oświetlenia – potocznie nazywanymi ściemniaczami. Odpowiedzią na tę niedogodność stało się wprowadzenie zamienników tradycyjnych żarówek przystosowanych do ściemniania.

W wykładzie przedstawiono wyniki z pomiarów laboratoryjnych, prezentujące zmiany parametrów fotometrycznych, kolorymetrycznych oraz elektrycznych w funkcji stopnia ściemnienia, źródeł przewidzianych do współpracy ze ściemniaczem. W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, na ile te zmiany są zbieżne ze zmianami fotometrycznymi, kolorymetrycznymi i elektrycznymi parametrów klasycznej żarówki, badaniom poddano także konwencjonalną żarówkę.

Wobec faktu, że producenci w specyfikacji zamienników lamp żarowych zadeklarowali możliwość współpracy z dowolnym regulatorem natężenia oświetlenia, zastosowano dwie metody ściemniania źródeł światła. W pierwszej wykorzystano tzw. regulację kąta przepływu (rozwiązanie stosowane w ściemniaczach tyrystorowych), w drugiej zaś regulowano amplitudą napięcia zasilającego (którą zrealizowano wykorzystując do tego celu autotransformator). Przeanalizowano także wpływ stopnia ściemniania na efektywność energetyczną badanych źródeł światła.

 

Przemysław Tabaka

 

.: Film z wykładu :.

 

 

 

 

Organizator:  Politechnika Łódzka Wydział Elektrotechniki Elektroniki Informatyki i Automatyki      

 

Miejsce:  Fabryka Inżynierów XXI wieku Politechniki Łódzkiej
 ul. Stefanowskiego 1/15, budynek A18, sala nr 6
   
Prowadzący:  dr inż. Przemysław Tabaka    
Asystują:  Monika Tomczyk, Anna Warga, Żaneta Latas